Kaip vitaminas C veikia hormono kortizolį?

Ascorbino rūgštis, plačiau žinoma kaip vitaminas C, yra vandenyje tirpus vitaminas, kurį žmonės turi vartoti reguliariai. Skirtingai nuo daugumos gyvūnų, žmonės negali sukurti savo vitamino C. Plačiajai visuomenei tai tikriausiai yra vienas iš labiau žinomų vitaminų, tačiau daugelis žmonių gali nežinoti, kaip jis naudojamas organizme ir jo poveikis hormono kortizoliui.

Vitaminas C turi daugybę funkcijų. Linus Pauling institutas teigia, kad šis vitaminas yra būtinas organizmui sukurti kolageną, kuris yra kraujagyslių, sausgyslių, raumenų, kaulų ir odos dalis. Vitaminas C yra antioksidantas, kuris padeda apsaugoti nuo “laisvųjų radikalų” – atomų, jonų ar molekulių, kurie, kaip manoma, yra susiję su degeneracija ir ligomis, veikia cholesterolio virškinimą ir dalyvauja sintezuojant norepinefrino, chemines medžiagas Smegenys.

Kortizolas yra steroidinis hormonas, kurį antinksčiai išskiriami reaguojant į stresą arba kai kortizolio kiekis kraujyje yra mažas. Kuris kraujo krešėjimą padidina kortizolis. Kortizolis taip pat padeda riebalams, baltymams ir angliavandeniui metabolizuoti ir gali mažinti kaulų susidarymą. Tai apsaugo nuo uždegiminių medžiagų išleidimo ir yra medicininis gydymas Addisono ligos, reumatoidinio artrito ir alergijos gydymui.

Padidėjęs kortizolio kiekis yra imuninės sistemos slopinimo veiksnys, atliekami moksliniai tyrimai, siekiant nustatyti, ar vitamino C papildai gali padidinti imuninės sistemos funkciją, mažinant kortizolio kiekį. Naujojo Škotijos Dalhousie universitete mokslininkai ištyrė vitamino C papildų poveikį žmogaus fiziniam aktyvumui, karščio stresui. Autoriai teigia: “Ilgalaikis fizinis krūvis ir aplinkos šilumos stresas gali sukelti imuninės ląstelės funkcijos depresiją, didinant jautrumą viršutinių kvėpavimo takų infekcijai (URTI)”. Jie nustatė, kad kortizolio kiekį mažinantis vitaminas C yra veiksmingesnis už placebą. Vokietijoje atliktas tyrimas išmatavo žmogaus reagavimą į testavimą nepalankiausiomis sąlygomis – viešą kalbą ir psichinę aritmetinę – naudojant tiek vitaminu C, tiek placebą. Šiame tyrime nustatyta, kad vitamino C papildai sumažino streso rodiklius ir kad padidėjęs kortizolio kiekis kraujyje padidėjo greičiau. Tyrime, kuris buvo paskelbtas 2001 m. Spalio mėn. “Tarptautiniame sporto medicinos žurnale”, maratonininkai, kurie gavo vitamino C papildų, sumažino kortizolio koncentraciją.

Kol sąveikauja vitaminas C ir kortizolis, tyrimo pasekmės vis dar neaiškios. Linuso Paulingo institutas, nors pats pats Paulingas rekomendavo labai didelę vitamino C dozę, teigia, kad suaugusieji vyrai ir moterys kasdien suvartoja ne mažiau kaip 400 mg vitamino C. Tai atitinka dešimt porcijų ar penkių puodelių vaisių ir daržovių, todėl Institutas siūlo papildomą vitaminą C dviem atskiromis 250 mg dozėmis ryte ir vakare. Neprotinga savarankiškai gydytis su vitaminu C ar bet kokiu kitu priedu dėl konkrečios būklės, o jei turite klausimų ar rūpesčių, apie tai turėtumėte aptarti su savo sveikatos priežiūros specialistu.

Vitamino C

Kortizolis

Dabartiniai tyrimai

Svarstymai ir įspėjimai