Kaip angliavandeniai ir baltymai veikia žmogaus organizmą?

Sveika, gerai subalansuota mityba suteikia jums būtinų maistinių medžiagų, įskaitant angliavandenius ir baltymus. Nors angliavandeniai ir baltymai yra svarbūs jūsų dietos komponentai, jie skirtingai veikia jūsų kūną. Angliavandeniai paprastai naudojami energijai, o baltymai yra suskaidomi, kad jūsų organizmas gautų naujus baltymus.

Angliavandeniai yra pagrindinis jūsų kūno energijos šaltinis. Kai valgote maisto produktus, kuriuose yra angliavandenių, virškinimo traktas suskaidomas į cukrų, kuris po to absorbuojamas ir perkeltas į kraują. Jūsų ląstelės importuoja tam tikrą cukrų iš savo kraujo ir naudoja jį energijai. Padidėjęs cukraus kiekis kraujyje paskatina kasą išskirti insuliną – hormoną, kuris padeda raumenims, riebalams ir kepenų ląstelėms išauginti cukrų iš kraujo. Perteklinis cukrus yra paverčiamas trigliceridais, kurie yra laikomi riebalų ląstelėse.

Vienas pagrindinių dietinių baltymų vaidmens yra leisti jūsų organizmui gaminti naujus baltymus. Visi baltymai susideda iš subvienetų, žinomų kaip amino rūgštys. Kai suvartojote baltymus, virškinimo traktas suskaidomas į sudėtines amino rūgštis, kurios vėliau gali būti naudojamos naujiems baltymams gaminti. Kai kurios amino rūgštys, vadinamos “esminėmis” aminorūgštimis, negali būti pagamintos iš organizmo, taigi jūs turite juos gauti iš savo dietos, kad gautumėte naujų baltymų.

Be savo vaidmens tiekiant kūną baltymų sintezės elementais, dietinis baltymas taip pat gali būti energijos šaltinis. Kai kurios jūsų kūno amino rūgštys gali būti sudegintos kaip kuro šaltinis, o kai jūs vartojate daugiau baltymų nei reikia, jūsų kūnas gali paversti šias amino rūgštis cukrumi ar kitomis molekulėmis, kad galėtumėte sukurti savo energijos atsargas. Amoniakas yra šio proceso šalutinis produktas ir turi būti išskiriamas iš organizmo per šlapimą.

Vartojantys angliavandeniai ir baltymai taip pat padidina greitį, per kurį jūsų kūnas degina kalorijas. Kai valgote, jūsų metabolizmas padidėja, nes generuojate daugiau kūno šilumos, vadinamos termogeneze. Tačiau baltymai ir angliavandeniai padidina termogenezę skirtingais dažniais. Pagal 2004 m. “Mitybos ir medžiagų apykaitos” straipsnį “baltymingų maisto produktų terorizmas padidina daugiau nei angliavandenių turinčių maisto produktų.

Angliavandenių metabolizmas

Baltymų metabolizmas

Baltymai kaip energijos šaltinis

Poveikis Thermogenesis